انجمن فناوری اطلاعات

مــــــــرکز علمی - کاربردی سازمان مدیریت صنعتی ارومیه

انجمن فناوری اطلاعات

مــــــــرکز علمی - کاربردی سازمان مدیریت صنعتی ارومیه

انجمن فناوری اطلاعات

مرجع اطلاع رسانی و انتشار مقالات و جزوات فناوری اطلاعات

نویسندگان

وبگاه رسمی انجمن دانشجویان فناوری اطلاعات مرکز علمی - کاربردی سازمان مدیریت صنعتی ارومیه

ITSA

  • به اشتراک گزاری و انتشار جزوات و منابع تدریسی اساتید
  • به اشتراک گزاری و انتشار کتاب های حوزه فناوری اطلاعات
  • تولــید و انتشار مقالات حوزه فناوری اطلاعات
  • انجام پروژه های دانشجویی حوزه فناوری اطلاعات [ ثبت سفارش ]
  • انتشار اطلاعیه ها و اخبار

با عضویت در انجمن به جمع ما بپیوندید +

امنیت ویندوز 7 + مقاله

چهارشنبه, ۱ مرداد ۱۳۹۳، ۰۵:۵۶ ب.ظ

ویندوز 7 به عنوان جدیدترین سیستم عامل مایکروسافت، امنیت کامپیوتر را ساده تر و کار با ابزارهای امنیتی در داخل سیستم عامل را آسان تر نموده است. اکنون کابران با کاهش قابل ملاحظه خطرات ایجاد شده توسط ویروس ها، اسپای ویر و بد افزارها مواجه هستند. همچنین ویندوز 7، یک راه حل توسعه یافته پشتیبان گیری داده ها ، برای کمک به ایمن سازی بیشتر اطلاعات و نیز برنامه نظارت والدین را ارائه می نماید. به ادعای مایکروسافت ،Windows7 امن ترین نسخه ویندوز در طول تاریخ این سیستم عامل به حساب می آید و پس از مدتی آزمایش و بررسی ، ما نیز فکر می کنیم که این ادعا احتمالا صحت دارد. Windows7 با مجموعه ای از ویژگی های مختلف مجهز شده است تا به محافظت از داده های شما کمک نموده و Malware ها، هکرها و سایر خطرات احتمالی را از کامپیوتر تان دور نگه دارد.

البته، چیدمان جدید کاملاً بی نقص نیست. برای مثال شما باید یک برنامه آنتی ویروس کامل را برای تشخیص تمام تهدیدهای احتمالی، نصب کنید. همچنین، یافتن یک یا دو ویژگی امنیتی دیگر نیز نسبتاً دشوار است. بعلاوه، تنظیمات پیش فرض ویژگی های امنیتی توکار نیز به اندکی تصحیح نیاز دارند.
با اینحال، اجازه ندهید که این موارد باعث نگرانی شما شوند، زیرا تمام آنها به آسانی برطرف خواهند گردید. کافی است یک نرم افزار امنیتی قدرتمند را انتخاب کرده، آن را با دستورالعمل های گام به گام ما ترکیب کرده و نهایتاً PC خود را ایمن وسالم نگهدارید.

نصب یک نرم افزار آنتی ویروس

اولین گام در ایمن سازی هر PC، نصب یک نرم افزار آنتی ویروس با کیفیت بالا است. اگر درحال ارتقاءPC موجود خود به Windows7 هستید، از جنبه تئوری باید از قبل مشغول استفاده از یک برنامه آنتی ویروس بوده باشید. بسیار مهم است که پیش از آغاز فرآیند ارتقاء سیستم عامل خود، یک اسکن ویروس کامل را بر روی کامپیوتر تان انجام دهید، زیرا هر Malware می تواند بصورت بالقوه ای فرآیند مذکور را از خط اصلی خود خارج نموده و شما را با یک PC به هم ریخته تنها بگذارد. هر نرم افزار آنتی ویروسی که برای محافظت از سیستم خود انتخاب کرده اید، باید با Windows7 سازگار باشد.
اگر در این زمینه با مشکل مواجه هستید و یا فروشنده آنتی ویروس فعلی شما درخواست می کند که مبلغی را برای بدست آوردن سازگاری با Windows7 پرداخت نمائید ( و شما احتمالا ترجیح می دهید که پولی را برای چنین قطعه نرم افزاری خرج نکنید) می توانید از ابزارهای رایگان و قابل اعتمادی نظیر (AVG (http://free.avg.com/ww-en/download-free-antivirus.tpl-crp استفاده کنید.

این برنامه رایگان است، اما به همان اندازه رقبای تجاری خود دقیق و قابل اعتماد خواهد بود و بیش از 110 میلیون نفر در سراسر دنیا از آن استفاده می نمایند.

روز آمدسازی و اسکن سیستم

AVG را بر روی سیستم خود نصب کرده و سپس بر روی آیکن آن در ناحیه Notification Area (گوشه پائین و سمت راست دسک تاپ) دوبار کلیک نمائید تا کنسول برنامه باز شود. درسمت چپ کنسول برنامه بر روی گزینه Update Now کلیک نمائید تا برنامه آخرین فایل های تعریف ویروس را بارگذاری کند. سپس بر روی Computer Scanner کلیک نموده و سپس گزینه Scan Whole Computer را از سمت راست انتخاب کنید تا یک معاینه سلامتی کامل از سیستم شما انجام شود. شما می توانید تمام کارها را به AVG بسپارید، زیرا این برنامه بطور خودکار هر مشکلی را بیابد، به خوبی برطرف خواهد کرد.این برنامه درعین حال یک اسکن خودکار منظم را برنامه ریزی خواهد کرد تا در آینده از سلامت سیستم خود اطمینان داشته باشید.
این می تواند ایده بسیار خوبی باشد، اما شما باید مطمئن شوید که اسکن مذکور در ساعت ها و فواصل زمانی اجرا خواهد شد که با کار شما تداخل ندارند. یکبار دیگر بر روی Computer Scanner کلیک نموده و این بار گزینه Manage Scheduled Scans را انتخاب کنید. حالا بر روی گزینه Edit Scan Schedule کلیک کرده و زمان های اسکن را با زمان بندی مورد نظر خود پیکر بندی نمائید.


تنظیمات مکانی شبکه

حالا می توانید سیستم خود را به Windows7 ارتقاء دهید (اگر قبلاً این کار را انجام نداده اید). فرآیند مربوطه بطور غافلگیر کننده ای سریع است، ولی احتمالا هر دو تنظیمات فایروال و شبکه شما را تغییر خواهد ؛ پس بهتر است آنها را بررسی کنید. بر روی گوی Startکلیک نموده، عبارت Network را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس بر روی لینک Network and Sharing Center کلیک نمائید. مطمئن شوید که شبکه فعال شما بطور مناسبی انتخاب شده است:Home Network اگر شما در منزل هستید و به تمام PC های اطراف خود اعتماد دارید؛ Work Network اگر در محل کار هستید اما هنوز به سیستم های محلی اعتماد دارید؛ Public Network اگر شما از اتصال باند پهن موبایل استفاده می کنید، دریک محل عمومی هستید و PC های نزدیک را نمی شناسید.
اگر درخانه از تنظیمات Public Network استفاده کنید، سایر سیستم های موجود بر روی شبکه خانگی شما قادر به برقراری ارتباط با کامپیوتر تان نخواهند بود. بر روی عنوان نوع شبکه خود کلیک نموده و سپس آن را تغییر دهید.


تنظمیات فایروال

درقسمت پانل سمت چپ پنجره Network and Sharing Center، بر روی لینک Windows Firewall کلیک نمائید. اگر یک فایروال نرم افزاری را بر روی سیستم خود نصب نکرده اید و از طریق یک مودم (بجای یک روتر) به اینترنت متصل می شوید، مطمئن شوید که "Windows Firewall State" بصورت On تنظیم شده است. این مؤلفه از شما در برابر هکرهایی که تلاش می کنند تا وقتی آنلاین هستید مستقیما به کامپیوترتان دسترسی پیدا کنند، محافظت خواهد نمود. با این حال اگر فایروال دیگری را بر روی سیستم خود نصب کرده اید، استفاده از فایروال ویندوز در کنار آن می تواند باعث ایجاد برخوردهایی گردد و به همین دلیل بهتر است Windows Firewall را غیر فعال نگه دارید.
اگر تنظیمات فعلی با نیازهای شما متناسب نیست، بر روی گزینه Turn Windows Firewall on or off کلیک نموده، آن را تغییر داده و سپس کامپیوتر خود را مجدداً راه اندازی کنید تا به ویندوز امکان دهید که تنظیمات جدید را اعمال نماید.


وصله های امنیتی

شما درحال استفاده ازWindows 7 هستید و همه چیز باید خوب به نظر برسد؛ اما هنوز یک مشکل وجود دارد. کپی ویندوز شما هیچیک از وصله های امنیتی که در طول چند ماه گذشته توسط مایکروسافت منتشر شده اند را در بر ندارد، بنابراین باید مطمئن شوید که سیستم خود را برای بارگذاری و نصب آنها تنظیم کرده اید. برای این منظور به پانل کنترل ویندوز رفته و دوباره بر روی اپلت Windows Update کلیک نمائید. اگر یک تیک سبز رنگ و پیام No important update available را مشاهده کردید، سیستم شما بطور صحیح پیکر بندی شده و بطور خودکار بروز رسانیهای امنیتی را نصب کرده است.
اگر هر چیز دیگری را در اینجا مشاهده کردید، بر روی گزینه Check for Updates کلیک نمائید تا متوجه شوید که چه بروز رسانی هایی قابل دسترسی هستند(وسپس آنها را بارگذاری کنید). حالا بر روی Change Settings کلیک نموده و گزینه Important Updates را بصورت Install updates automatically تنظیم کنید.


تنظیم UAC

Windows 7 عملکردUAC (User Account (Control ویندوز ویستا را تغییر داده است تا تعداد اعلان های آن را کاهش دهد. بطور پیش فرض، نرم افزارهای کابردی خود ویندوز می توانند تغییرات سیستم را بدون نمایش هیچ هشداری اعمال نمایند. شما تنها در صورتی این گونه اعلان ها را مشاهده خواهید کرد که بخواهید برنامه های جدیدی را نصب و اجرا نمائید. با این حال، وضعیت مذکور می تواند بطور بالقوه شما را در سطح امنیت پائین تری قرار دهد، زیرا یک Malware می تواند وانمود کند که (مثلا) Windows Explorer است و سپس هر کاری که می خواهد را انجام دهد، بدون آنکه شما با یک اعلان UACمواجه شوید. خوشبختانه شما می توانید این وضعیت را تغییر دهید. درصورتیکه خودتان بخواهید، می توانید تنظیمات UAC را به بالاترین سطح افزایش دهید که در نتیجه عملکردی شبیه به همکار ویستای خود پیدا خواهد نمود، اما در عین حال کار را برای تهاجم Malware ها دشوارتر می کند.
بر روی گوی Start کلیک نموده و سپس عبارت UAC را در فیلد جستجو تایپ کنید. بر روی لینک Change User Account Control settings کلیک نموده، سپس لغزنده مربوطه را به بالاترین سطح (Always notify) انتقال داده و نهایتاً بر روی ok کلیک نمائید.Windows Defeder

Windows7 به همراه ابزار تشخیص Walware خود ارائه می شود که در Windows Defender پیاده سازی شده است. بطور قاطع، اگر از AVG (یا سایر محصولات مشابه آن) که توانائی مقابله با انواع تهدیدها را دارد استفاده می کنید، نیازی به این ابزار نخواهید داشت. با این حال غالباً ایده خوبی است که یک ابزار Anti - malware دیگر را دم دست داشته باشید، حداقل برای آنکه یک نظریه ثانویه را در اختیار شما قرار دهد. بر روی گوی Start کلیک نموده، عبارت Defender را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس بر روی لینک Windows Defender کلیک نمائید تا اجرا شود. سپس بر روی گزینه Check for updates کلیک نمائید تا مطمئن شوید که نرم افزار شما به روز است. با انیجال اگر از Windows 7 به همراه AVG بر روی یک PC ضعیف یا netbook استفاده می کنید ، می توانید Windows Defender را غیر فعال نمائید تا عملکرد سیستم خود را اندکی بهبود بخشید . برای این منظور بر روی Tools وسپس Options کلیک نموده، گزینه Administrator را انتخاب کرده و سپس تیک کنار گزینه Use this program را بردارید تا Windows Defender غیر فعال شود.


برنامه نظارت والدین

اگر درمنزل کودکانی داشته باشید، ممکن است بخواهید ویژگی Family Safety یا سیستم جدید نظارت والدین (Parental Control) در 7 Windows را فعال کنید . این مولفه به همراه تعداد دیگری از ویژگی های ویندوز نظیر Messenger , Mail( جانشین Outlook Express و Windows Mail (,photo Gallery, Movie Maker دیگر بر روی DVD ویندوز ارائه نمی شوند، بنابراین شما باید ابتدا آن را بارگذاری نموده و سپس نصب کنید. برای انجام اینکار، به منوی Start رفته ، عبارت Live را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس بر روی لینک Go Online to get Windows Live Essentials کلیک نمائید. به این ترتیب یک پنجره مرورگر وب با صفحه .download.live com باز خواهد شد. بر روی Download کلیک نموده و اگر از شما پرسیده شد، گزینه اجرای برنامه Setup را انتخاب کنید، سپس ، Windows Live Installer ظاهر خواهد شد (ممکن است یکی دو دقیقه منتظر بمانید، پس صبور باشید).


پیکر بندی برنامه

Windows Live Installer پس از بارگذاری خود تمام برنامه هایی که قادر به نصب آنها می باشد را فهرست خواهد کرد. گزینه Family Safety وهر مؤلفه دیگری که مایل به نصب آن هستید را فعال کنید. برای شروع فرآیند نصب بر روی Install کلیک نمایید. هنگامی که فرآیند Setup به اتمام رسید، می توانید برنامه نظارت والدین را با رفتن به منوی Start، تایپ عبارت Family درفیلد جستجو و سپس کلیک بر روی لینک Family Safety اجرا کنید. سپس با Windows Live ID خود Sing - in نموده (اگر این ID را در اختیار ندارید، بر روی Sing up کلیک نمائید). حال حساب های کاربری ویندوز که می خواهید مورد نظارت قرار گرفته ویا محدود شوند را انتخاب کنید. اگر هنوز برای کودکان خود یک حساب کاربری ایجاد نکرده اید، برای ایجاد آن بر روی Create a new standard Windows account کلیک نمائید. حساب کاربری مورد نظر را انتخاب کرده، بر روی saveکلیک نموده، به کارخود با ویزارد ادامه داده و تنظیمات پیش فرض آن را بپذیرید.مشاهده گزارش فعالیت

ممکن است تمام این ملزومات بارگذاری و Login وب برای شما یک دردسر واقعی به نظر برسد، اما پس از آنکه همه چیز را راه اندازی کردید، اجرا زحمات خود را خواهید گرفت. مرورگر وب خود را به آدرس http://family safety.live.comهدایت کنید. دراینجا Sing -in نمائید تا حساب های کاربری هر یک از اعضای خانواده خود که در حال نظارت بر آن هستید را مشاهده کنید. کلیک بر روی گزینه View Activity Report ، کارهایی که آنها بر روی PC انجام داده اند را نمایش خواهد داد، درحالیکه انتخاب Web Filteringبه شما در کنترل سایت هایی که کودکان شما می توانند به آنها دسترسی داشته باشند، کمک خواهد کرد (مثلا ، شما می توانید یک سایت بخصوص را بعنوان تنبیه برای چند روز مسدود نمائید).
ممکن است شما درمحل کار خود و یا یک مسافرت دور باشید، ولی مادامیکه بتوانید به یک مرورگر وب دسترسی پیدا کنید، دقیقاً خواهید دید که کودکان شما بر روی کامپیوترتان چه کاری انجام می دهند.


Windows Live Mail

اگرWindows Live Mail را نصب کرده اید ، این مولفه نیز دارای بعضی تنظیمات امنیتی مفید است. برنامه را اجرا کرده، کلید Alt را فشار داده، بر روی منوی Tools کلیک نموده و نهایتا ً گزینه Safety Options را انتخاب کنید. بطور پیش فرض، Windows Live Mail تنها آشکارترین eMail های Spam را به فولدر junk انتقال می دهد. اگر ترجیح می دهید که تعداد بیشتری از این گونه پیام های مزاحم به دام بیفتند، گزینه High را انتخاب کنید، اما مراقب باشید زیرا ممکن است eMail های معتبر شما نیز با این تنظیم گرفتار شوند.

بطور متناوب به فولدر junk خود سرکشی کرده و پیام هایی که بطور نادرست به آنجا فرستاده شده اند را نجات دهید. بر روی برگه International کلیک نموده و اگر مطمئن هستید که هرگز یک eMail را از کشور بخصوص و یا با یک زبان معین (مثلا چینی) دریافت نخواهید کرد، آنها را دراین بخش مسدود نموده و به این ترتیب تعداد Spam های خود را کاهش دهید. سپس به برگه Phishing رفته، گزینه Move Phishing eMail to the junk email folder را فعال کنید. به این ترتیب در آینده Scam های آنلاین مستقیما به فولدر junkهدایت خواهند شد.تنظیمات امنیتی IE8

شما قبلاً از Internet Explorer در Windows 7 استفاده کرده اید. حالا زمان آن رسیده است که مرور گر وب مذکور را برای نیازهای امنیتی خود پیکر بندی نمائید. IE8را باز کرده ، کلید Alt را فشار داده ، به منوی Tools رفته و منوی فرعی Smart Screen Filter را انتخاب نمائید. این ویژگی از دسترسی شما به سایت های مشکوک و یا بارگذاری های آلوده به Malware جلوگیری خواهد کرد که یک توانایی بسیار مهم به حساب می آید.اگر شما گزینه Turn On Smart Screen Filtering را مشاهده کردید،آن را انتخاب نمائید. حالا کلید Alt را فشار داده، بر روی Tools و سپس Internet Option کلیک نمائید.
به برگه Security رفته و مطمئن شوید که Enabled Protected Mode برای محدود کردن خساراتی که هر Malware مبتنی بر مرورگر می تواند به بار آورد، فعال است. سایت های بدخواهانه غالباً از Pop-up ها بعنوان روشی برای تحمیل نمودن بارگذاری های Spyware بهره گیری می کنند . حالا به برگه Privacy رفته و گزینه Turn on Pop-up Blocker را برای کاهش شانس موفقیت این گونه سایت ها، فعال نمائید.


تهیه نسخه پشتیبان

اگر تا اینجا دستورالعمل های ما را دنبال کرده باشید، بخوبی در برابر ویروس ها، هکرها وسایت های وب مشکوک از خود محافظت نموده اید، اما سیستم Windows 7 شما هنوز به خاطر خرابی های سخت افزاری، باگ های نرم افزاری و یا خطاهای ساده انسانی درمعرض ریسک قرار دارد؛ بنابراین تنها راه برای تضمین سلامتی آن، تهیه یک کپی پشتیبان بصورت دوره ای خواهد بود.
این کار اکنون بسیار آسان تر از گذشته شده است. برای این منظور به منوی Start رفته، عبارت Backup را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس بر روی لینک Backup and Restore کلیک نمائید. در پنجره ای که باز می شود، بر روی لینک Set up backup کلیک نموده، یک درایو را برای ذخیره سازی کپی پشتیبان انتخاب کرده (یک DVD Writer برای این منظور کاملا مناسب است) و سپس بر روی Next کلیک نمائید.حالا شما می توانید یکی از دو گزینه "Let Windows choose " (برای تهیه کپی پشتیبان از تقریباً همه چیز) ویا " Let me choose" ( برای ذخیره سازی تنها چند فایل مهم که خودتان انتخاب می نمائید) را انتخاب کنید.
برروی Next کلیک نموده و ویزاد را تکمیل کنید تا ویندوز نه تنها فایل های انتخاب شده توسط شما را در همان زمان ذخیره سازی نماید، بلکه آنها را برای تهیه کپی پشتیبان بصورت منظم در آینده نیز برنامه ریزی کند.


Action Center

همین بود . کارشما به اتمام رسیده است و اکنون کامپیوترتان در وضعیت سالم و امنی قرار دارد. حداقل باید اینطور باشد. اما اگر چیزی را فراموش کرده باشید، چطور؟ Action Center جدید Windows7 بطور منظم تنظیمات سیستم شما را بررسی نموده و هر گونه مشکلی را گزارش خواهد کرد. به منوی Start رفته، عبارت Action را در فیلد جستجو تایپ کرده و سپس بر روی لینک Action Center کلیک نمائید.
اگرWindows 7 مشکلی را تشخیص دهد، مثلاً شما هیچ برنامه آنتی ویروسی را بر روی کامپیوتر خود نصب نکرده باشید، پیام هشداری را در این بخش مشاهده خواهید نمود. درمورد هر مشکل اعلام شده ، دستورالعمل هایی برای حل مشکل نیز وجود دارند. شما احتمالاً با دنبال کردن مراحل ذکر شده در این مقاله ، هیچ هشداری را دریافت نخواهید کرد. با اینحال، مشکلات می توانند در هر زمانی ظاهرشوند.
دراینگونه موارد، یک آیکن Action Center با یک ضربدر قرمز در ناحیه Notification Area ظاهر خواهد شد. برای فهمیدن این که چه مشکلی بوجود آمده، بر روی این آیکن دو بار کلیک نموده و سپس بلافاصله مشکل را بر طرف کنید.

۹۳/۰۵/۰۱ موافقین ۰ مخالفین ۰
تیم مدیریتی وبگاه

امنیت سیستم عامل

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
u
b

سازمان مدیریت صنعتی واحد ارومیه

Google Drive
Google Groups
Gmail
+ با عضویت در انجمن علمی دانشجویان فناوری اطلاعات به جمع ما بپیوندید